Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata Historia Mistrzostw ¦wiata w Piłce Nożnej Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata

Reprezentacja Polski
na Finałach Mistrzostw ¦wiata w roku 1938_trener

Józef Ignacy Kałuża
Józef Ignacy Kałuża urodził się 11 lutego 1896 w Przemy¶lu. Józef Ignacy Kałuża to legendarny polski piłkarz, grał na pozycji ¶rodkowego napastnika, trener i działacz sportowy.
Jeden z najlepszych piłkarzy polskich okresu przedwojennego. Wielka gwiazda Cracovii. W latach 1921-1931 występował w reprezentacji Polski. Zdobył dla niej osiem bramek.
W całej swojej karierze klubowej strzelił (dla Cracovii) 465 bramek w 408 meczach. Po jej zakończeniu został trenerem i w 1932 roku został wybrany selekcjonerem reprezentacji Polski. Reprezentacja pod jego kierownictwem osi±gneła sukcesy, którym długo nie mogli dorównać jego następcy. W 1936 roku jego reprezentacja zajęła 4 miejsce na olimpiadzie w Berlinie. Także pod wodz± Kałuży po raz pierwszy reprezentacja Polski zagrała na Mistrzostwach ¦wiata w 1938, gdzie po dramatycznej walce uległa Brazylijczykom.
Podczas II wojny ¶wiatowej jako jeden z nielicznych członków PZPN pozostał w kraju. Ten wybitny sportowiec zmarł 11 paĽdziernika 1944 w Krakowie. Na cze¶ć zmarłego w Krakowie gwiazdora w 1946 roku PZPN ufundował Puchar im. Józefa Kałuży, a o jego zdobycie ubiegały się reprezentacje najsilniejszych okręgów. Po kilku latach zaniechano rozgrywania tego pucharu. Stadion Cracovii położony jest na ulicy Józefa Kałuży.


Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata
        Zarabiaj z nami!
       
Piłka nożna
Copyright © pjanek 2002-2018
Polska reprezentacja na Mistrzostwach ¦iata