3Mali Mali3411113
    -2
    4Benin Benin3000317
    -6
    PKT - punkty, Zw. - zwycięstwa, Re. - remisy, Po. - porażki, Bz. - bramki strzelone, Bs. - bramki stracone, Róż. - różnica bramek

Logo
        Mecz reprezentacji Mali z Beninem rozpoczął się od awarii światła na stadionie w Sekondi. Tuż po odegrani hymnów na stadionie zapanowały egipskie ciemności i mecz rozpoczął się z piętnastominutowym opóźnieniem. Faworytem spotkania była reprezentacja Malii to właśnie oni od początku spotkania przejęli inicjatywę. Większość akcji reprezentanci Mali przeprowadzali środkiem boiska zagrywając piłkę do napastników Fredericka Kanoute i Dramane Traore. Jednak ta taktyka nie przyniosła rezultatów i w efekcie sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Pierwszy groźny strzał na bramkę Beninu padł w 13 minucie, a jego autorem był Seidou Keita, który potężnym strzałem posłał piłkę minimalnie obok bramki Rachada Chitou. W odpowiedzi rywale zaatakowali bramkę Mali. Jednak błąd golkipera greckiej Gianniny, Mamadou Sidebe, który minął się z piłką po dośrodkowaniu nie wykorzystał Omar Tchomogo, który strzelił głową nad poprzeczką. Zawodnicy z Beninu nastawili się defensywnie i ich taktyka w pierwszej połowie się sprawdziła. Obrońcy Alain Gaspoz i Damien Chrysostome skutecznie rozbijali ataki Malijczyków . Druga połowa rozpoczęła się znakomicie dla Malijczyków. W 47. minucie Frederick Kanoute oddał mocny strzał na bramkę Beninu, bramkarz Rachada Chitou "wypluł" piłkę którą dopadł Traore. Obrońca "Wiewiórek" Alain Gaspo musiał ratować swoją drużynę faulem i sędzia wskazał na 11 metr. Karnego na bramkę zamienił Frederic Kanoute, który zainicjował całą akcję. "Orłów". Wynik ten utrzymał się już do końca spotkania. Malijczycy sprawiali wrażenie zadowolonych z wyniku, natomiast Benin pod koniec spotkania rzucił się do szaleńczych ataków na bramkę rywala, ale nie mógł znaleźć sposobu na pokonanie Mamadou Sidebe.

Drugi mecz w grupie B pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Nigerią zapowiadał się na niezłe piłkarskie widowisko. Jednak ci, co tak myśleli srodze się zawiedli. Główni pretendenci to tytułu mistrza Afryki w tym spotkaniu zawiedli. Mecz był chaotyczny, brak składnych akcji i przemyślanej taktyki. O zwycięstwie "Słoni" zdecydowała indywidualna akcja Salomona Kalot. Na początku spotkania lekka przewagę osiągnęli zawodnicy WKS. Didier Droga z ekipą starał się zagrozić bramce Nigeryjczyków, lecz defensywa "Super Orłów" wywiązywała się ze swoich zadań. Pod koniec pierwszej połowy Nigeryjczycy mogli objąć prowadzenie po strzale Yakubu Aiyegbeni, jednak piłka minimalnie chybiła bramkę WKS. Druga połowa to również lekka przewaga WKS. Lecz podopieczni Vogtsa skupiali się bardziej na indywidualnej grze niż na akcjach zespołowych. Nigeria również nie zachwycała swoją grą. Jedną z lepszych okazji do zdobycia bramki dla WKS miał Kolo Touré otrzymał piłkę na wolnym polu, jednak jego strzał obronił nigeryjski bramkarz. W odpowiedzi Napastnik Newcastle United, Obafemi Martins wyszedł na czystą pozycję, oddał mocny strzał lecz piłkę wybił Ejide. Bramkę dla "Słoni" zdobył Salomon Kalou, który wszedł w pole karne, minął obrońców nigeryjskich i mocnym strzałem posłał piłkę do bramki obok interweniującego golkipera Nigerii. W całym meczu było dużo niedokładności i zadumo indywidualnych akcji. Brakowało wykończenia i precyzji.

W trzecim meczu grupy B fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej pewnie pokonała Benin 4:1. Pierwsza odsłona meczu zgodnie z przewidywaniami należała do podopiecznych Uli'ego Stielike. Reprezentanci W.K.S. dominowali na boisku i kontrolowali grę. Piłkarze Beninu ograniczali się jedynie do kontrataków. Taką akcje przeprowadzili właśnie w 10 min spotkania. Obrońcy "Słoni" dopuścili do strzału Omotoyossiego, który z ostrego kąta mocno uderzyła, lecz w boczną siatkę bramki strzeżonej przez Barry'ego. W dalszej części gry więcej akcji przeprowadzali reprezentanci W.K.S. Między innymi Dindane - strzał głową po dośrodkowaniu ze skrzydła, piłka uderzyła w słupek, Kalou - strzał z woleja, nie trafił piłka do siatki, Didier Droga - atakujący Wybrzeża Kości Słoniowej uderzył jednak z jedenastu metrów niecelnie. Po tej kanonadzie na bramkę Rachada Chitou dopiero w 40 min. "Słonie" udokumentowały swoja przewagę na boisku. Dokonał tego Didier Drogba, napastnik Wybrzeża znalazł się na pozycji sam na sam i posłał piłkę po ziemi nie dając szans na obronę. Cztery minuty później było już 2:0 dla Wybrzeża. Toure skierował do pustej bramki dobrze zagraną piłkę z lewej strony pola karnego. Gdy wydawało się, że zawodnicy czekają już na przerwę, groźna akcję wyprowadził Benin i po strzale Tchomogo dobra interwencja Barry'ego uchroniła W.K.S. od utraty bramki. Druga połowa to nadal przewaga W.K.S. A potwierdzili ją już w 52 min strzałem na 3:0 Keita, który wykorzystał błąd w defensywie Beninu i mocnym strzałem z ostrego kąta pokonał Chitou. Kilka minut potniej powinno być już 4:0 ale Aruna Dindane będąc sam przed bramkarzem nie zdołał jej skierować do siatki. Ale co nie udało się wcześniej, doskonale wyszło w 62 minucie, po podaniu Drogby, Dindane tym razem się nie pomylił i podwyższył wynik spotkania. Przy takim obrocie sprawy szkoleniowiec reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej dał odpocząć swojemu napastnikowi i zdjął Drogbę, a w jego miejsce wszedł zawodnikowi Werderu Brema Boubacar Sanogo. Pod koniec spotkania, najaktywniejszy Oumar Tchomogo miał szansę na honorową bramkę, ale ponownie na wysokości zadania stanął Barry i w efektowny sposób obronił strzał Tchomogo. W końcówce spotkania reprezentantom Beninu udało się jednak strzelić kontaktową bramkę, a uczynił to Omotoyossi.

Kolejna niespodzianka, a ze strony Nigerii rozczarowanie w meczu fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki. Kandydat do tytułu mistrzowskiego Nigeria zremisowała z Mali 0:0 zmniejszając tym samym swoje szanse do awansu do dalszej fazy rozgrywek.. W pierwszej połowie, mimo zarysowującej się przewagi Nigerii brakowało dogodnych okazji do zdobycia gola. Próbowali m.in. Martins, oddając mocny strzała z dystansu później Odemwingie, jednak w obydwu przypadkach górą był golkiper malijskiej reprezentacji Mahamadou Sidibe. Zawodnik rosyjskiego Lokomotiwu Moskwa Peter Odemwingie próbował ponownie w 27 min. Jednak jego strzał głową był niecelny. W odpowiedzi na ta akcję zawodnik angielskiego Liverpool'u, Momo Sissoko oddał strzał z dystansu, lecz piłka przeleciała obok słupka nigeryjskiej bramki. Druga połowa to wyrównana gra z licznymi akcjami ofensywnymi, w których brakowało jednak wykończenia. W 55 min. Ładna akcję przeprowadził napastnik Mali Dramane Traore, uwolnił się zwodem w polu karnym od obrońcy, ale jego strzał został zablokowany. W miarę upływu czasu, coraz bardziej spieszyło się reprezentantom Nigerii. Wprawdzie podopieczni Berti'ego Vogts'a w 79 min zdobyli bramkę, ale sędzia spotkania jej nie uznał dopatrując się Yakubu na pozycji spalonej. Po remisie z Mali, Nigeria w ostatnim meczu musi liczyć na W.K.S ponieważ każdy inny wynik, jak wygrana "Słoni", pogrzebie szanse "Super Orłów" na awans.

Trzeci mecz Nigeryjczyków na turnieju w Ghanie to mecz o być albo nie być. Nie wystarczyło tylko wygrać z Beninem, dla "Super Orłów" ważny był również wynik meczu W.K.S z Mali. Nigeryjczycy mieli dość łatwe zadanie, ponieważ Benin w dotychczasowych meczach nie zdobył nawet punktu. Mimo to bramki dla "Super Orłów" padły dopiero w II połowie spotkania. Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków Nigerii, już w 2 min. Yakubu nalazł się na pozycji sam na sam z bramkarzem ale napastnik Evertonu nie trafił do bramki. Mimo znacznej przewagi Nigerii, zawodnicy Beninu nie zamierzali łatwo sprzedać skóry. Bliski zdobycia bramki dla Beninu był Gaspoz, który oddał mocny strzała zza szesnastki, jednak bramkarz Austin Ejide sparował piłkę na róg. W 27 min. Lewym skrzydłem akcje przeprowadził zawodnik Lokomotiwu MoskwaPeter Odemwingie, dośrodkował piłkę, jednak dobrze dysponowany tego dnia bramkarz "Wiewiórek" Yoann Djidonou zażegnał niebezpieczeństwo utraty bramki. Na pierwsza bramkę Nigeryjczycy czekali do 52 min. Całą akcję zainicjował zawodnik Olympique Marsylii Taye Taiwo, który mocnym strzałem zmusił golkiper Beninu do błędu, a piłkę do siatki skierował gwiazdor zespołu John Obi Mikel. 83 minucie fatalnie przestrzelił Nsofor, który wszedł za Johna Utake, położył bramkarz i nie trafił do pustej bramki. Wynik spotkania w 86 min. ustalił Yakubu Aiyegbeni. Po wygranej WKS z Mali, "Super Orły" wróciły do gry w PNA.

W ostatnim meczu lider grupy B W.K.S pokonało bez skrupułów z Mali 3:0. "Słonie" poważnie potraktowały to spotkanie i jak na lidera przystało nie dały szans reprezentantom Mali, choć ci mieli jeszcze możliwość awansu, pod warunkiem, że w drugim spotkaniu Benin urwie punkty Nigerii. Nic takiego jednak się nie stało. Trener W.K.S Gerard Gili w tym meczu dał szansę występu od pierwszej minuty między innymi Arounie Kone, Marcowi Zoro, i Romaricowi. Mimo to przewaga reprezentantów z Wybrzeża była przygniatająca. Już w 9 min napastnik Chelsea Londyn Didiera Drogba otworzył wynik spotkania. Kolejne szanse na podwyższenie wyniku mieli Mark Zoro zawodnik Benfiki Lizbona, Arouna Kone próbował strzelać głową. W przerwie spotkania trener "Orłów" Jean Francois Jodar podjął niespodziewaną decyzję i zdjął z boiska liderów zespołu Frederica Kanoute i Adamę Coulibaly'ego. Mimo to obraz gry reprezentacji Mali nie uległ zmianie. Zawodnicy dopuszczali się bezpardonowych fauli, po jednym z nich Didier Drogn musiał na chwilę opuścić płytę boiska. Wynik spotkania podwyższył Marc Zoro w 54 min. Wyskakując najwyżej w polu karnym, umieścił głową piłkę w siatce. "Orły" poza strzałem w poprzeczkę Traore nie miały w tym meczu nic do powiedzenia. Wynik spotkania ustalił w 85 min. zmiennik Drogby, Boubacar Sanogo, który po strzale Yaya Tourne dobił piłkę do siatki.