Klub Sportowy Leśnik Baligród ul.Kazimierza Wielkiego 43 38-606 Baligród
KS Lesnik Baligród Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Poleć nas znajomym
Oficjalna Strona Internetowa Klubu Sportowego Leśnik Baligród

                                          Strona Główna    Historia Klubu    Rozgrywki    Archiwum   Forum
.: Złote czasy :.
   W 1974 roku zakończono budowę obwodnicy i rozpoczęła się batalia o odbudowę stadionu. Początkowo inwestycją tą miał zająć się Rejon Dróg Publicznych. Jednak wycofał się z tego, a w zamian przekazał budynek, który znajdował się na obiekcie sportowym władzom Klubu.
Po dwuletnich zmaganiach z inicjatywy Przewodniczącego Rady Gminy Baligród pan Ryszard Januszczak, w latach 1976-1983 rozpoczęto budowę stadionu w Baligrodzie.
Budowa została w części sfinansowana dzięki totalizatorowi sportowemu. Z wykorzystaniem sprzętu Spółdzielni Kółek Rolniczych (SKR-u), zaangażowaniu ówczesnych władz i wielu perypetiach stadion oddano do użytku w 1983r. W tym czasie wybudowano również trybuny na około 1000 miejsc. Na trybuny wykorzystano ziemię po niwelacji stadionu i z częściowo rozebranego budynku w centrum Baligrodu.
   Na wiosnę 1984 roku została zarejestrowana przez pana Januszczaka drużyna już jako LKS Walter Baligród. Nazwę klubu wzięto od tego "co kulom się nie kłaniał" gen Karola Świerczewskiego. Ówczesne władze zrezygnowały z LZS i aby klub mógł się nazywać Ludowy Klub Sportowy (LKS) musiały istnieć jeszcze inne sekcje, oprócz piłki nożnej, więc w Baligrodzie zarejestrowano również drużynę siatkarzy z Cisnej i sekcję szachów.
Włodarzem klubu był wówczas pan Ryszard Januszczak, jego zastępcy to Stanisław Górka i Zbigniew Paściak. Pierwszy sezon rozgrywek, do jakich przystąpił LKS Walter to sezon 1984/85.
Pierwsza Drużyna Trzon pierwszej drużyny Waltera stanowili: Piotr Paściak, Czesław Stroka, Hennryk Stasiowski, Andrzej Pięta, Jan Kozłowski, Wincenty Szybowski - kapitan, Ryszard Oskory, Zbigniew Zięba, Ryszard Nycz, Marek Kozłowski, Ryszard Remiec, Jerzy Nycz.

Pierwsze kroki
:: Pierwszy sezonie 1984/1985 pod wodzą trenera Józefa Myćki drużyna rozpoczęła rozgrywki od Klasy C, i awansowała do klasy B.

:: W sezon 1985/1986 klasy B drużyna LKS Walter Baligród zajęła 2 miejsce, co oznaczało, iż Walter zagra baraż o wejście do klasy A. Mecz barażowy odbył się na stadionie Karpat Krosno z drużyną z Nowotańca. Dzięki dzielnej postawie wszystkich zawodników Baligród wygrał ten mecz i awansował do klasy A.

:: Sezon 1986/1987 to pierwszy w klasie A. Drużyna awansowała z roku na rok. W tym zezonie zostaje zarejestrowana drużyna juniorów i trampkarzy, którą opiekował się od początku Stanisław Górka. Największe sukcesy seniorzy osiągnęli grając drugi sezon w klasie A.

:: Ten sezon to lata 1987/1988. Największy sukces I drużyny w drugim sezonie klasy A to zajęcie I miejsca. Trenerem pierwszej drużyny zostaje pan Wolwowicz. Pierwszej, bo ze względu na duże zainteresowanie piłką nożną wśród zawodników zostaje zarejestrowana druga drużyna w klasie C, którą trenował pan Zygmunt Myćka. Powstaje również drużyna Juniorów i trampkarzy, którą od początku opiekował się pan Stanisław Górka.

   Klub urastał w siłę. Zawodnicy jeździli na zgrupowania m.in. do ośrodka wczasowego w Wołkowyji, do ośrodka wypoczynkowego "Zelmer". Na klub, przez wojsko został przekazany autobus. Klub sukcesywnie wspomagał ośrodek wypoczynkowy "Zelmer". A i władze gminy z Naczelnikiem Tadeuszem Wroną na czele, z którymi współpracował Przewodniczący Rady Gminy, członek zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej i jednocześnie prezes klubu pan Januszczak, nie skąpiły grosza na klub i zawodników. Efektem tego było pierwsze miejsce w A klasie sezonu 1987/88. I gdyby nie fakt reorganizacji, w wyniku, której żadna z drużyn nie awansowała, LKS miałby szansę awansu do klasy okręgowej. Były ku temu wszelkie możliwości i w drużynie i w zarządzie klubu. W Walterze Baligród grał zawodnik, który później przeszedł do drugoligowych wówczas Karpat Krosno i napastnik Jacek Wroński, który przeszedłby do Wisłoki Dębica, ale wyjechał za granicę.

Młodzież
Drużyna Juniorów Drużyna Juniorów na stadionie Sanovi Lesko
Młodzież grająca w klubie również odnosiła sukces. Wówczas, gdy drużyna seniorów grała drugi sezon w klasie A, drużyna juniorów prowadzona przez Stanisława Górkę wywalczyła awans do klasy okręgowej.

Na przełomie lat 1989/90 jak wszyscy wiemy nastąpiła zmiana ustroju i władzy. Dał o sobie znać kryzys, którego nie ustrzegł się LKS Walter Baligród.
W 1989 roku po przetarciu szlaków, wielu osiągnięciach i ciężkiej pracy klub opuściła Ryszard Januszczak a pałeczkę po nim przejęli, Stanisław Górka i jego zastępca Zbigniew Paściak.
 

valid-xhtml10 Copyright © pjanek 2004-2017 valid-css