Klub Sportowy Leśnik Baligród ul.Kazimierza Wielkiego 43 38-606 Baligród
KS Lesnik Baligród Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Poleć nas znajomym
Oficjalna Strona Internetowa Klubu Sportowego Leśnik Baligród

                                          Strona Główna    Historia Klubu    Rozgrywki    Archiwum   Forum
.: Karty Historii :.
   Poniżej został przedstawiony jedynie krótki opis powstania klubu sportowego w Baligrodzie. Szczegółowe informacje, daty i fotografie zostały przedstawione w opisie poszczególnych okresów, na które została podzielona historia powstania Klubu Sportowego.
Początki
   Historię naszego klubu można przedstawić w czterech podokresach, a mianowicie: początki, czyli dawno, dawno temu..., złote czasy, recesja i historia, która tworzy się, czyli dziś.
Według ustnych relacji pierwszy klub sportowy powstał w Baligrodzie 1952r. A jego założycielem prawdopodobnie był garnizon 34 Pułku Strzelców Budziszyńskich, który tu stacjonował po zakończeniu wojny. Wzmianka o klubie sportowym w Baligrodzie na dokumentach pojawia się 1958 roku i jest to tabela klasy C rozgrywek na koniec sezonu i jest to listopad 1958 rok. Gdy Wojsko opuściło te tereny pieczęć nad klubem przejął pan Jerzy Pokręt pracownik bazy Ośrodka Transportu Leśnego, był to rok 1956. Klub uczestniczył w rozgrywkach do 1959r.
   Po dłuższej przerwie spowodowanej budową obwodnicy bieszczadzkiej (stadion wówczas służył jako baza sprzętu) w ciężkich czasach PRL-u, kiedy to nasz stadion był mocno testowany i to bynajmniej nie przez zawodników w celach sportowych, doczekaliśmy się złotych czasów piłki nożnej.

Złote czasy
Prace nad obwodnicą zakończono 1974 roku. Następnie z inicjatywy Przewodniczącego Rady Gminy Baligród pan Ryszarda Januszczaka rozpoczęto w latach 1976-1983 budowę stadionu.

   W okresie, gdy drużyna piłkarska nie uczestniczyła w rozgrywkach, a stadion sportowy był w budowie w Baligrodzie 16.11.1977 roku rozpoczął działalność LZS Baligród. Ludzie zrzeszeni w LZS dbali o kulturę fizyczną i sport wśród młodzieży na terenie naszej gminy. Do tych ludzi należał m.in. Stanisław Górka, który w oparciu o Szkołę Leśną w Baligrodzie brał udział w licznych zawodach sportowo-rekreacyjnych ze swoimi uczniami, reprezentując klub sportowy LZS Baligród. Ich działalność opierała się głównie na lekkoatletyce, sportach zimowych, kółkach szachowych i siatkówce.

   Klub sportowy LKS Walter Baligród został zarejestrowany jako drużyna na wiosnę 1984 roku. Włodarzem klubu był wówczas pan Ryszard Januszczak, jego zastępcy to Stanisław Górka i Zbigniew Paściak. Pierwszy sezon rozgrywek, do jakich przystąpił LKS Walter to sezon 1984/85
Zespół pod wodzą trenera Zygmunta Myćki rozpoczął rozgrywki od Klasy C, awansując w kolejnym sezonie do klasy B, a następnie do klasy A. Awans do klasy A LKS Walter wywalczył z drugiego miejsca po meczu barażowym na stadionie Karpat Krosno z Nowotańcem.
Klub urastał w siłę, zostały zarejestrowane kolejne drużyny: juniorów, trampkarzy a także druga drużyna seniorów, która rozpoczęła rozgrywki od Klasy C. Trenerem pierwszej drużyny został pan Aleksander Wolwowicz.
Na klub, przez wojsko został przekazany autobus. Klub sukcesywnie wspomagał finansowo ośrodek wypoczynkowy "Zelmer". A i władze gminy z Naczelnikiem Tadeuszem Wroną na czele, z którymi współpracował Przewodniczący Rady Gminy, członek zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej i jednocześnie prezes klubu pan Januszczak, nie skąpiły grosza na klub i zawodników. Efektem tego było pierwsze miejsce w A klasie sezonu 1987/88. I gdyby nie fakt reorganizacji, w wyniku, której żadna z drużyn nie awansowała, LKS miałby szansę awansu do klasy okręgowej.
Znaczące sukcesy osiągnęła również drużyna juniorów prowadzona przez pana Stanisława Górkę. W sezonie 1987/88 juniorzy wywalcyzli awans do klasy okręgowej.

Recesja
    Niestety zbliżały się lata 90-te, zmieniła się władza i nadchodziły przemiany. Drużyna zaczęła się rozpadać jak nasza gospodarka. Kończyły się pieniądze ze Spółdzielni Kółek Rolniczych, z resztą SKR też się kończył i nastały chude, żeby nie powiedzieć bardzo chude lata.
   Brakowało pieniędzy na wszystko, a w szczególności na sport. Gmina nie dawała ani grosika na drużynę. Mino to znalazła się grupka prawdziwych "zapaleńców", którzy poświęcali swój czas na ratowanie drużyny. W jednej osobie byli działaczami, porządkowymi i zawodnikami. Do tych ludzi m.in. należał Mariusz Krowicki, Andrzej Przyboś, Zbigniew Zięba, Wojciech Smoliński, Krzysztof Chytła (obecny prezes). Mimo tych wysiłków klub spadł do klasy B, a i tam nie zagrzał długo miejsca staczając się na dno C klasy. Pojawiła się widmo rozwiązania klubu. To była ciemna strona sportu w Baligrodzie, tym bardziej, że jeszcze wszyscy mieli w pamięci czasy świetności Waltera Baligród.

Największy sukces
   Historia lubi się powtarzać. Po raz kolejny znaleźli się w Baligrodzie ludzie, którym zależało na odbudowie klubu sportowego. Po raz kolejny podjęli wysiłek odbudowy dawnej świetności klubu tyle, że w zupełnie innej rzeczywistości. Pierwszym przejawem zmian była nazwa drużyny z "Waltera" na "Leśnik" Baligród w 1998 roku. Pierwsza nazwa w ówczesnych czasach zaczęła źle się kojarzyć.
W 1999 roku obecni działacze rozpoczęli drogę, która nie była usłana różami, drogę po historyczny awans już Leśnika Baligród do Klasy okręgowej. W zarządzie klubu znaleźli się: Krzysztof Chytła - prezes, Zbigniew Zięba - wiceprezes, Wojciech Graboń, Górka Stanisław, Franciszek Krajewski. Drużyna prowadzona przez Jana Wójciaka awansowała z Klasy C do B. W klasie B gromiła wszystkie drużyny i awansowała do klasy A. W klasie A grała jeden sezon - łapiąc oddech, by w kolejnym sezonie prowadzonym już przez Artura Majera awansować do klasy okręgowej. Tym samym osiągając swój największy sukces w historii.
 

valid-xhtml10 Copyright © pjanek 2004-2018 valid-css